A természetes kő egyik legjobb előnye a tartóssága. Párkánynál úgy tervezték, hogy ellenálljon a szélsőséges időjárási viszonyoknak. Még egy könyöklő az ablak belső részén is ideális olyan helyeken, mint például a fürdőszoba, ahol nagy a nedvesség és páratartalom. De mi a helyzet a kültéren? Miért érdemesebb ide kőpárkányt választani?
Minden kiadós eső után az ablak körül ott éktelenkedik a nedves folt a falon, a külső párkány az ablaknál pedig hosszú suvickolás után is foltos marad.
Próbálta lassan, próbálta gyorsan dörzsölni.
De minden egyes próbálkozás ugyanoda vezet: sosem lesz már az eredeti a párkány, a beázás is gyakori.
Ez pedig minden alkalommal valódi bosszúságot okoz.
Azt, hogy a két esemény, mármint az esőzés és a beázás/suvickolás között mennyire és miért szoros az összefüggés, abba sokan nem gondolnak bele.
Pedig gyakran az alaptézisünk igaznak bizonyul: rosszul választottunk párkányt.
Egy minőségi párkány nem ismeri a beázás fogalmát
Általánosan igaz, hogy nemcsak a párkány alapanyaga, de a beépítés módja is meghatározó tényező az elégedettségünknek.
Egy szakszerűen beépített, minőségi ablakpárkány megakadályozhatja a beázást. Az ablakon lecsapódó vagy az arról lefolyó nedvességet elvezetve, megakadályozza a vízbeázást.
Egy párkány segítségével meggátolható a penészesedés is.
Erről a párkány közel 1 cm-es dőlésszöge gondoskodik. Beépítésének halogatása (egy építkezés kellős közepén) gyakran a beázást is megkockáztatja.
Ezért célszerű akkor beépíteni őket, amikor az építkezés zajlik.
A beépítés szakszerű kivitelezése pedig a garancia a beázás kiküszöbölésére.
Ha ugyanis nem megfelelő a dőlésszög vagy a beépítést követően az esetleges rések nincsenek kitöltve vízszigetelő szilikon tömítőanyaggal, a vízelvezetés máris gyenge lábakon áll.
Amikor egy párkány kapcsán csakis az „azta-kombinációk”-at keressük és az olyan elegáns végeredményeket, mint amivel egy 600 dolláros Manolo Blahnik büszkélkedhet a Fifth Avenue valamelyik butikjának kirakatában, akkor jusson eszünkbe, hogy a párkánynak funkcionális szerepe is van.
Szerencsére a kőpárkányok gondoltak az esztétikumra és a pénztárcánkra is.
Vajon ismeri a kőpárkányok legnagyobb előnyeit?
A kőpárkány óriási előnye talán az, hogy a többi anyaggal ellentétben nem vetemedik.
Miközben esztétikailag pluszt ad az épülethez.
Például egy gránit, mélységi magmás közetként teljesen vízálló és az évek alatt sem igényli a túl nagy törődést ápolás terén. A friss szennyeződések könnyedséggel eltávolíthatóak róla és színe és szerkezete is sokszínű lehet (az anyagok mintája kövenként változik).
De nézzük azokat az előnyöket, amikre kevés ember gondol első nekifutásra.
- Amennyire minőségi, annyira nem is drága
Gyakran meglepődnek az emberek, amikor rájönnek, hogy a természetes kő nem is olyan drága, mint gondolták. Ha figyelembe vesszük a termék tartósságát és értékét, akkor máris hosszú távú befektetésnek bizonyul.
- Természetes – a természetes kő a Földről származik és kevesebb vele a mesterséges hulladék
Legyen szó bányászott vagy mészkőről, a természetes kő tiszta. Esztétikailag elkápráztató látványt nyújt, gyönyörű és kiállja az idő próbáját. A természetes kő használata kevesebb mesterséges hulladékot termel és jobb a környezet számára.
- Alacsony karbantartási igénnyel bír, kevésbé „macerás anyag”
A természetes kő kevés gondozást igényel a beszerelés után. Szinte bármilyen időjárási körülményt elvisel és nem szükséges átfesteni sem idővel. Egy márványra (is) igaz ugyan, hogy zsír- és savérzékeny, tehát az ilyen jellegű tisztítószerek alkalmazása kerülendő a tisztítása során, mégis egyszerűbb a gondozása. Ezek az anyagok csupán tudatosságot igényelnek.
A magas vízszívó képesség miatt csupán az impregnálásra célszerű törekedni és beépítéskor a megfelelő, alacsony vízfelvevő képességű ragasztó használatára.
Mint ahogy a mészkő esetében, ha kávé, esetleg vörösbor vagy bármely egyéb ilyen jellegű anyag kerül rá, azonnali eltávolítást igényel, a foltosodás elkerülése végett.
A kőpárkányok anyagától függően évenkénti ápolást igényelnek. Erről írtunk korábban.
- Egészen változatos és egyedi lehet
Számos forrásból származhat – nem minden kő egyforma. Csupán arra célszerű figyelni, hogy a párkány illeszkedjen az épület egészéhez.
A kőpárkányok színe tehát illjen az ingatlan falazatának színéhez (egy mediterrán hangulathoz bármely mészkő párkány alkalmas), sőt az épület lábazatát és mindemellett az utca hangulata se elhanyagolandó. Mint ahogy a kertben található bútorok, kiegészítők is.
CSAK egy párkány?
Talán évtizedekkel ezelőtt így is volt.
Amikor a beltéri ajtókból is csupán néhány típusból választhattunk.
Ma a világ felgyorsult, egyik pillanatban a még Budapesten van, holnap már mérföldekkel odébb sétál a Szent Márk téren és a repjegyet is telefonon foglalja le.
Mi 35 éves szakmai tapasztalattal rendelkezve – akik egy 50 éves családi vállalkozás második generációs tagjaként képviselik e hivatást – úgy véljük, ma mindenkinek lehet egyedi párkánya.
Ami befektetésnek bizonyulhat hosszú távon is.
Segítjük Önt szakmai tanácsokkal, segédletekkel, választást könnyítő rendszerekkel, webáruházunkkal, házhoz szállítással.